Звіт
про виконання індивідуального завдання
з дисципліни «Банківський маркетинг»
на тему: «Маркетингова програма відкриття нового відділення ТОВ “УКРПРОМБАНК”»
РЕЗЮМЕ. 3
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА БАНКУ ТОВ «УКРПРОМБАНК» 5
2. СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ. 8
2.1.Аналіз зовнішнього середовища. 8
2.2.Аналіз внутрішньої ситуації 10
3. SWOT – АНАЛІЗ СФ ТОВ «УКРПРОМБАНК». 13
4. ОПИС НОВОГО ВІДДІЛЕННЯ БАНКУ.. 14
5. МАРКЕТИНГОВА ПОЛІТИКА.. 16
6. РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ.. 19
В умовах жорсткої конкуренції на ринку банківських послуг вимогливість клієнтів значно зросла, багато хто з них почав користуватися послугами два і більш за банки одночасно. При виборі банку враховуються не тільки рівень тарифів, рейтинг надійності і імідж банку, а також і територіальна віддаленість від підприємства або клієнта фізичної особи. Тому наявність широкої мережі філій і відділень є основою для встановлення тісних контактів з клієнтами і здійснення успішної діяльності.
Дана маркетингова програма розроблена для філії Укрпромбанка, що діє, в місті Суми. В рамках загальної географічної стратегії Укрпромбанк активно розширює мережу своїх відділень по всій території України, у тому числі і в Сумській області. На сьогоднішній день Сумську філію Укрпромбанка має 9 відділень, 6 з яких розташовані в межах міста і ще 3 в районних центрах - містах Ахтирка, Ромни і Конотоп. Для закріплення банку в даному регіоні необхідним є відкриття нового відділення в місті Шостка.
Слід зазначити, що основними клієнтами банку є підприємства нафтової промисловості. Відкриття нового відділення в місті Шостка дозволить банку підійти впритул до одного із стратегічно важливих клієнтів - Шосткинський філія «Альфа Нафтопродукт» і суміжним з нею підприємствам. Відділення зможе здійснювати розрахунково-касове обслуговування клієнта, проводити інкасацію виручки, надавати кредити на забезпечення поточної діяльності.
Можна виділити і інші причини, що підштовхують ТОВ «Укрпромбанк» відкривати нові відділення. Перша полягає в тому, що клієнтам на місцях необхідний більший особистий контакт з банком. Другою причиною є те, що пропозиція виключно дистанційного обслуговування клієнтів зазнала поразки, і тому як і раніше слід спілкуватися з клієнтами через безпосередню взаємодію. Крім того, конкуренція між банками за залучення нових клієнтів вимагає більшої присутності банків на місцевості.
Реалізація даного проекту дозволить ТОВ «Укрпромбанк» :
- підвищити розмір клієнтської бази на 1 тис. осіб;
- сформувати імідж банку за поданням послуг на місцях;
- забезпечити особистий контакт банку з клієнтом;
- розширити межі реалізації великомасштабних проектів по пенсійному забезпеченню клієнтів, різноманітні депозитні програми і кредитування населення;
- розширити географію здійснення банківських переказів по системах Western Union, Анелікс і Юністрім.
Метою даної роботи є обґрунтування доцільності відкриття нового відділення, визначення необхідних маркетингових заходів і розрахунок витрат на реалізацію проекту.
Для досягнення вказаної мети необхідно здійснити наступні заходи:
- провести глибокий аналіз внутрішніх і зовнішніх чинників, що роблять вплив на діяльність філії;
- вирішити організаційно-технічні завдання, пов'язані з необхідністю в короткий термін ввести виробничі площі і підібрати кваліфікований персонал
- провести анкетування серед потенційних клієнтів банку;
- організувати роз'яснювальну роботу за уявленням банку на новому ринку, а також послугам юридичним і фізичним особам;
- провести заходи щодо залучення нових клієнтів, серед яких акції до дня відкриття; знижки і додаткові привілеї новим клієнтам;
- забезпечити виготовлення і розміщення рекламних листівок з інформацією про відкриття відділення.
Попередня вартість реалізації проекту складає 327 тис. грн. на відкриття відділення і 21 тис. грн. на забезпечення поточної діяльності.
Укрпромбанк створено у 1989 році. За 18 років успішної діяльності Укрпромбанку на фінансовому ринку України професіоналізм та досвід керівництва і всього колективу підтверджувався, зміцнювався й удосконалювався на шляху до визначення і реалізації майбутніх перспектив. Підтвердженням цьому є показники і результати діяльності банку.
Згідно даних наданих банком станом на 31 грудня 2007 року:
- Капітал – 1 367,711 млн. грн.
- Активи банку – 11 333,748 млн. грн.
- Кредитно-інвестиційний портфель – 8 600,90 млн. грн.
- Депозити фізичних осіб – 6 318,616 млн. грн.
- Депозити юридичних осіб – 1 821,651 млн. грн.
- Кількість відкритих філій та відділень банку - понад 281 філій та відділень
- Кількість банкоматів – 462
- Кількість банків - кореспондентів – 53
- Емісія пластикових карток – 1 248,830 тис. карток
Протягом 2003-2007 років Укрпромбанк розбудував мережу філій та відділень, що складається з 238 точок продажів. На сьогодні банк здійснює інвестиції у енергетичну, сільськогосподарську, нафтопереробну, транспортну, харчову, будівельну, машинобудівельну та інші галузі народного господарства.
Філософія банку: Укрпромбанк – універсальний фінансовий інститут – з гідністю зберігає високий статус надійного та стабільного банку, який працює у рамках світових стандартів банківської справи.
Місія: Закріпити та посилити позиції на фінансовому ринку, постійно впроваджуючи нові банківські продукти та технології.
Стратегічні пріоритети:
• Гідний рівень обслуговування клієнтів за рахунок збільшення кількісних та якісних показників, які, у свою чергу, базуються на інфраструктурній складовій (розгалужена регіональна мережа, ефективний менеджмент, що робить банк більш чутливим до потреб ринку), технологічній (розробка та впровадження нових продуктів) і фінансовій (збільшення статутного фонду);
• Найбільш щільна територіальна присутність банку в Україні. Всі установи філіальної мережі мають бути універсальними, тобто повинні надавати найбільш широкий спектр послуг;
Цілі та задачі:
• Збільшення прибутку банку;
• Підтримка духу продажів – забезпечення високого рівня конкурентоспроможності банку;
• Використання сучасних технологій – надання гарантовано якісного банківського обслуговування;
• Політика відкритості і прозорості для клієнтів банку.
Стратегія діяльності банку у 2007 році будувалася за принципом максимального задоволення потреб клієнтів, індивідуального підходу до кожного клієнта, покращення якості послуг, які надаються за умови дотримання безпеки і ліквідності.
До кінця 2009 року банком планується досягнути 4% частки банківського ринку України. Для того, щоб реалізувати цю мету, Укрпромбанк успішно вирішує наступні задачі:
1) входження до складу 5 найбільших банків України за всіма показниками, що розраховуються Асоціацією українських банків;
2) розширення та розвиток власної регіональної мережі, регіональна диверсифікація, шляхом відкриття нових філій та безбалансових відділень у різноманітних регіонах України;
3) розширення клієнтської бази, активний пошук нових позичальників, залучення корпоративних клієнтів, розширення операцій з фізичними особами;
4) розширення ринкової ніші шляхом впровадження нових видів діяльності, надання широкого спектру сучасних банківських послуг, розробка та впровадження нових банківських продуктів з використанням інформаційних технологій високої якості;
5) розширення операцій з пластиковими картками міжнародних платіжних систем, створення розгалуженої мережі банкоматів по всій території України.
Досліджуваним ринком за поданням банківських послуг слід розглядати весь Сумський регіон. Це пов'язано з тим, що філії, що відкриваються банком в Сумах, мають достатньо розгалужену мережу відділень на території всієї області.
Згідно проведеному нами дослідженню, з 49 філій найбільших банків, розташованих на території Сумської області, 40 мають свої відділення. Було розраховано, що в середньому на 1 філію доводиться близько 8 відділень. Якщо врахувати, що на території області проживає 1 299,7 тис. чоловік (за даними Всеукраїнського перепису населення), а кількість зареєстрованих філій і відділень 421, то на 1 філію (відділення) доводиться близько трьох тисяч жителів. Цей показник відстає від аналогічного в розвинених країнах. Тому можна зробити висновок, що населення як і раніше не повною мірою охоплене банківськими установами. До того ж, не варто забувати про властиву тенденцію територіальної концентрації, згідно якої більше половини відділень зосереджена в обласному центрі.
Відповідно до іншої тенденції, останнім часом почали активно розвиватися технології дистанційного банківського обслуговування (телефонні, поштові, інтернет-банки). У зв'язку з цим виникли побоювання, що надмірний розвиток мережі відділень приведе до дублювання послуг і понесе зайві витрати. Але, виявилось, що електронні канали обслуговування не сприяють залученню нових споживачів, хоч і допомагають зберегти старих. Крім того, було встановлено, що в 80 випадках з 100 клієнти при необхідності в банківському обслуговуванні звернуться безпосередньо в банківське відділення, чим використовуватимуть електронні канали зв'язку.
Важливим чинником є дослідження конкуренції. У Шосткинському районі представлено 8 банків, серед яких філія «Шостка-Грант» КБ «Грант» і відділення АППБ «Райффайзен банк Аваль», АКБ «Надра», ВАТ «Державний Ощадний банк України», КБ «Приватбанк», АКБ «Укрсоцбанк», АКБ «Промінвестбанк» і АКБ «Володимирський», складових основну конкурентну боротьбу в регіоні. Насправді, конкурентами банку в даному регіоні є: